Maanantai 17.1.2022

Lapin koronakatsaus julkaistaan arkipäivisin.

Kaikkien Lapissa oleskelevien tulee hakeutua testattavaksi heti tartuntaan viittaavien oireiden ilmaantuessa. Lapin kunnat tarjoavat oireisille ilmaista testausta.
(Linkki: STM:n koronavirustestauksen strategia)

Ajankohtaisia linkkejä:

Lapin sairaanhoitopiiri

(tiedot 17.1. klo 15.37)

Lapin sairaanhoitopiiri on epidemian leviämisalue.

Kahden viikon ilmaantuvuusluku (27.12.–9.1.) on 2092,1/100 000 asukasta.
Yhden viikon ilmaantuvuusluku (3.–9.1.) on 1358/100 000 asukasta.
Tässä yhteydessä ilmaantuvuuslukuun sisältyy myös ne tapaukset, joissa henkilön kotipaikkakunta on sairaanhoitopiirin ulkopuolella. Siitä syystä luku voi poiketa THL:n tilastoista, joissa mukaan ei lasketa ulkopaikkakuntalaisia. 

Matkailijoiden tartuntoja todettiin viime viikolla vähenevissä määrin

Perjantain jälkeen on todettu 736 uutta tartuntaa. Niistä 566 tartuntaa kirjautuu näytteenottopäivämäärän mukaisesti edelliselle viikolle. Kuluvalla viikolla tartuntoja on todettu 170.

Viime viikolla tartuntoja todettiin kaiken kaikkiaan 1383. Matkailijoiden osuus tartunnoista on laskussa. Viidesosa tartunnoista todettiin koti- ja ulkomaalaisilla matkailijoilla. Yli puolet tartunnoista todettiin Rovaniemellä, mutta tartuntoja todettiin jokaisessa sairaanhoitopiirin alueen kunnassa.

Lapin sairaanhoitopiirin alueella todetut koronatapaukset viikoittain

Viikko 1: 1614 tapausta
Viikko 2: 1383 tapausta (17.1. klo 15.37 mennessä)
Viikko 3 (kuluva viikko): 170 tapausta (17.1. klo 15.37 mennessä)

Kaiken kaikkiaan Lapin sairaanhoitopiirin näytteenottopisteissä tehtyjen testien perusteella on todettu 7090 tapausta. Lukuun sisältyy myös ulkopaikkakuntalaiset henkilöt.

Rovaniemen kaupunki on lopettanut ilmoitukset mahdollisista altistumispaikoista, koska käytännössä nykytilanteessa voi altistua missä tahansa. Terveysturvallinen käyttäytyminen on entistäkin tärkeämpää epidemian nopean leviämisvauhdin hillitsemiseksi.

Tämänhetkinen rokotuskattavuus (päivitetty 17.1.)

12 VUOTTA TÄYTTÄNEETLapin sairaanhoitopiiriLänsi-Pohjan sairaanhoitopiiriKoko Suomi
1. annos88,6 %87,4 %86,3 %
2. annos84,8 %83,8 %82,9 %
3. annos42,4 %38,5 %38,5 %
Rokotuskattavuus 12 vuotta täyttäneessä väestössä
KOKO VÄESTÖLapin sairaanhoitopiiriLänsi-Pohjan sairaanhoitopiiriKoko Suomi
1. annos78,7 %77,4 %76,0 %
2. annos75,3 %74,2 %73,0 %
3. annos37,7 %34,1 %33,9 %
Rokotuskattavuus koko väestössä

***

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri

(tiedot 17.1. klo 10.59)
Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin koronakatsaus julkaistaan pääsääntöisesti maanantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin.

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri on epidemian leviämisalue.

Tartuntamäärät edelleen korkeita, mutta kasvu tasaantunut

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä todettiin viime viikolla 331 uutta koronavirustapausta. Tapausmäärä on edelleen hyvin korkealla tasolla, mutta positiivista on voimakkaan kasvun tasaantuminen. Kahden viikon ilmaantuvuus on 1000/100 000 asukasta ja se on koko pandemia-ajan korkein.

Sairaalahoidon tarve lisääntynyt, mutta tehohoidossa ei ole koronan takia tällä hetkellä potilaita. Osastohoidossa, on yhteensä 11 koronapotilasta, joista kahdeksan keskussairaalassa. Noin kolmasosalla keskussairaalan koronapotilaista koronavirusinfektio on sivulöydöksenä hankaloittamassa sairaalahoitoa.

Alkuviikosta Lapin molemmat sairaanhoitopiirit ja Lapin aluehallintovirasto pohtivat yhdessä rajoitustoimien tilannetta.

Länsi-Pohjan tartuntatautilääkärit käsittelevät huomenna THL:n suositusten aiheuttamia linjausmuutoksia karanteeni- ja eristyskäytäntöjen osalta.

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä todetut koronatapaukset viikoittain

Viikko 52: 221 tapausta
Viikko 1: 300 tapausta
Viikko 2: 331 tapausta (17.1. klo 10.59 mennessä)

Kaiken kaikkiaan Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin näytteenottopisteissä tehtyjen testien perusteella on todettu 2760 tapausta.

Infektioiden torjuntayksikkö