Tiistai 16.11.2021

Lapin koronakatsaus julkaistaan arkipäivisin.
Koronatestiin tulee edelleen hakeutua lievissäkin oireissa, mikäli omaa riskin vakavalle koronataudille, on voinut altistua tai työskentelee sote-alalla.

Ajankohtaisia linkkejä:
Lapin viralliset ohjeet koronavirustartuntaa epäilevälle matkailijalle
THL: Matkustaminen ja koronaviruspandemia
Lisää ohjeita sekä voimassaolevat suositukset ja rajoitukset sairaanhoitopiirien alueilla
THL: COVID-19-rokotusten edistyminen

Lapin sairaanhoitopiiri

(tiedot 16.11. klo 12.50)

Lapin sairaanhoitopiiri on epidemian perustasolla.

Kahden viikon ilmaantuvuusluku (1.–14.11.) on 55,6/100 000 asukasta.
Yhden viikon ilmaantuvuusluku (8.–14.11.) on 37,6/100 000 asukasta.
Tässä yhteydessä ilmaantuvuuslukuun sisältyy myös ne tapaukset, joissa henkilön kotipaikkakunta on sairaanhoitopiirin ulkopuolella. Siitä syystä luku voi poiketa THL:n tilastoista, joissa mukaan ei lasketa ulkopaikkakuntalaisia. 

Muonion tartuntaryppäässä jälleen kolme uutta tartuntaa

Edellisen katsauksen jälkeen on todettu kuusi uutta koronavirustapausta. Niistä kolme todettiin Muoniossa ja ne liittyvät edelleen paikalliseen epidemiaan. Tapauksista yksi kirjautuu näytteenottopäivän mukaisesti viime viikolle. Kaksi toisistaan erillistä tapausta todettiin Kolarissa. Toisessa tartunnan alkuperä on vielä epäselvä. Lisäksi yksittäinen tartunta todettiin Posiolla ja sen alkuperä on myös toistaiseksi epäselvä.

Viime viikolla (viikko 45) Lapin sairaanhoitopiirin alueella todettiin yhteensä 44 koronatartuntaa. Koronatestejä tehtiin alueella viime viikolla 2378 kappaletta ja niistä pika-antigeenitestejä oli 2020 kappaletta. Positiivisia tapauksia suhteessa testausmäärään oli 1,85 prosenttia.

Tämänhetkinen rokotuskattavuus Lapin sairaanhoitopiirin ja koko Suomen alueella

Lapin sairaanhoitopiirin alueella 12 vuotta täyttäneestä väestöstä 1. rokoteannoksen saaneita on 85,8 % ja kaksi annosta saaneita 80,5 %. Sairaanhoitopiirin koko väestöstä 1. rokoteannoksen saaneita on 76,2 % ja kaksi annosta saaneita 71,5 %.

Koko Suomen 12 vuotta täyttäneessä väestössä rokotuskattavuus on ensimmäisen annoksen osalta 86,2 % ja toisen annoksen osalta 80,6 %. Koko Suomen väestöstä 1. rokoteannoksen saaneita on 75,8 % ja kaksi rokotetta on saanut 70,9 %.

Lista altistumispaikoista viimeisen kahden viikon ajalta (päivitetty tiistaina 16.11.)

  • ti 2.11. Minimani Rovaniemi klo 17–18
  • la 6.11. Koivumaan Erän hirvipeijaiset, Vihreä Pysäkki, Pello klo 14-17
  • ma 8.11. Frans & Cherie, Rovaniemi klo 12–12.30
  • ti 9.11. SPR Kontti, Rovaniemi noin klo 16.30–17
  • ti 9.11. Prisma, Rovaniemi klo 17–18
  • ke 10.11. Vintikki, Rovaniemi noin klo 10–10.15
  • to 11.11. Vintikki ja SPR Kontti, Rovaniemi klo 15.30–16.30
  • pe 12.11 Joulutalon lahjatavaraliike, Rovaniemi klo 8–16 (uusi)
  • pe 12.11. Vintikki ja SPR Kontti, Rovaniemi klo 15.30–16.30
  • la 13.11. Levi Hotel Spa, uima-allasosasto klo 17–20 (uusi)
  • su 14.11. Rovaniemen Rauhanyhdistys n. klo 16–17.30

Kaikkia kyseisissä paikoissa mainittuina ajankohtina vierailleita suositellaan seuraamaan vointiaan ja hakeutumaan testiin, mikäli pieniäkin infektion oireita ilmenee.

Lapin sairaanhoitopiirin alueella todetut koronatapaukset viikoittain

Viikko 44: 21 tapausta
Viikko 45: 44 tapausta (16.11. klo 12.50 mennessä)
Viikko 46 (kuluva viikko): 12 tapausta (16.11. klo 12.50 mennessä)

Kaiken kaikkiaan Lapin sairaanhoitopiirin näytteenottopisteissä tehtyjen testien perusteella on todettu 1694 tapausta. Lukuun sisältyy myös ulkopaikkakuntalaiset henkilöt.

Infektioiden torjuntayksikkö

***

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri

(tiedot 15.11. klo 12.19)
Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin koronakatsaus julkaistaan pääsääntöisesti maantaisin, keskiviikkoisin ja perjantaisin.

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiiri on epidemian leviämisvaiheessa.

Sairaanhoitopiiriltä kehotus rokottamattomille: ”Välttäkää sosiaalisia kontakteja”

Viime viikolla (viikko 45) todettiin n. 75 uutta koronavirustapausta (tarkistuslaskenta kesken). Kahden viikon ilmaantuvuus on n. 200/100 000. 3,6 % otetuista koronatesteistä oli positiivisia.

Sairaalahoidossa on yhteensä 14 potilasta (Länsi-pohjan keskussairaala ja terveyskeskusten vuodeosastot yhteensä). Sairaalahoidossa olevien määrä on kasvanut nopeasti viimeisen viikon aikana. Lisäksi tartunnanjäljitys on ylikuormittunut.

Alueella on voimassa laaja etätyösuositus ja laaja kasvomaskisuositus. Erityisesti tämä suositus koskee niitä, joilla ei vielä ole täyttä rokotussuojaa.

Alueelle esitetään yleisötilaisuuksiin ja julkisiin kokouksiin 50 hengen henkilömäärärajoitusta, josta voidaan poiketa koronapassin käyttöönotolla. Samanlaista käytäntöä suositellaan myös kaikkiin yksityistilaisuuksiin.

Epidemia leviää erityisesti rokottamattomien keskuudessa. Rokottamattomien yli 12-vuotiaiden tulee vähentää sosiaalisia kontaktejaan, jotta tapausmäärät saadaan laskemaan. Rokotteita on kunnissa hyvin saatavilla. Turvallista rokotetta suositellaan edelleen kaikille yli 12-vuotiaille.

Jos on infektio-oireita ei mennä töihin tai kouluun, vaan hakeudutaan koronatestiin ja pysytään kotona.

Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä todetut koronatapaukset viikoittain

Viikko 44: 84 tapausta
Viikko 45: 75 tapausta (15.11. klo 12.19 mennessä)
Viikko 46 (kuluva viikko): 0 tapausta (15.11. klo 12.19 mennessä)

Kaiken kaikkiaan Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin näytteenottopisteissä tehtyjen testien perusteella on todettu (lukua tarkistetaan) tapausta.

Infektioiden torjuntayksikkö